Protesty a změna vlády v Bangladéši
Červencové studentské protesty přerostly v širší protivládní hnutí, které v průběhu srpna vedlo k politickým nepokojům v celé zemi. Počáteční požadavky na zrušení zaměstnaneckých kvót ve státní správě se rychle změnily v protesty proti vládě premiérky šajch Hasíny Vadžídové, která čelila rostoucí opozici. Protesty vyústily v násilné střety mezi demonstranty, armádou a policií, a vyžádaly si přes 400 obětí.
Dne 5. srpna premiérka Vadžídová rezignovala a opustila zemi. Následně byl rozpuštěn parlament, což otevřelo cestu k ustavení prozatímní vlády, kterou povede ekonom a nositel Nobelovy ceny míru Muhammad Yunus (84). Hlavním úkolem nové vlády bude obnova pořádku v zemi, boj proti korupci a příprava Bangladéše na demokratické volby. Vláda zavádí reformy zaměřené na stabilizaci politické situace a zajištění zákonnosti.
V důsledku nepokojů byly školy a vzdělávací instituce krátce uzavřeny. Zákaz vycházení byl postupně zrušen a internetové připojení bylo obnovené, což pomohlo normalizovat každodenní život.
Vzdělávací centrum Čalantika funguje, děti jsou v bezpečí.
Dháka, ilustrační foto